Když našel při svých dobrodružných výpravách Marko Polo kurkumu, ihned ji přirovnal k šafránu a dodnes se ji říká „indický šafrán“.
https://www.nakliceno.cz/kurkuma/ má široké spektrum využití a je vhodná pro dlouhodobé užívání. Přestože je známá po celém světě, málokdo zná o ní vše. Kurkuma zvyšuje odolnost lidského těla, posiluje imunitu a duševní vyrovnanost. Jemným způsobem regeneruje a omlazuje organismus a tím přispívá k dlouhověkosti. Pomáhá při zažívání, stravitelnosti a vstřebávání živin. Likviduje bakterie, a dokonce i některé parazity. Je přírodním prostředkem k ošetření poranění kůže. Nanesená na ránu urychluje hojení a odstraňování odumřelé tkáně. Jejím použitím se omezí velikost jizev. Patří mezi ženské byliny používané k léčení specifických obtíží. Mírní bolest, působí proti zánětům.
Účinky kurkumy jsou prokázány mnoha vědeckými studiemi z celého světa, a kromě léčebných účinků je oblíbená i v kosmetickém průmyslu hlavně jako prostředek podporující dobrý stav kůže a pěkný vzhled. Pleťové masky zaručují pleť elastickou a mladistvou. Poradí si i s ekzémy, akné a pihami.
U nás je kurkuma vžitá jako koření. Používá se jako jedna ze složek kari koření, objevujeme ji v pákistánské, indické a thajské kuchyni. Její barva ji předurčila k použití jako přírodní barvivo v potravinářství k dosažení žluté barvy (těstoviny, polévky, rýže). Její chuť by se dala popsat jako nahořklá a pepřovitá, podobná trochu hořčici. Přidaná do potravin zvyšuje jejich trvanlivost.
Je to trvalka se zdužnatělými kořenovými oddenky, které se podobají zázvoru. Z oddenků rostou až 1,5 m vysoké stonky. Květ je hustý klas plný drobných žlutých kvítků, který po odkvětu tvoří mnohosemenné tobolky. Kromě Indie je rozšířenou zemědělskou komoditou v Číně, na Srí Lance, v Indonésii, v Peru a na Jamajce. Oddenky kurkumy se dlouze vaří, potom se usuší a následně pomelou na jemný prášek.