Jestliže si právě lámete hlavu, do těžby které kryptoměny byste se měli nejlépe pustit, je na místě, abyste uvážili hned několik důležitých parametrů.
Mineři jsou v praxi ověřovateli probíhajících transakcí
Těžba kryptoměny je v praxi ověřováním probíhajících transakcí mezi jejími uživateli. Úkolem těchto ověřovatelů transakcí, tak zvaných těžařů, je zařazování bloků ověřených transakcí do veřejné databáze, blockchainu, za což ověřovatelům plyne odměna. Aby došlo k ověření transakce, je nezbytné, aby těžař poskytnul výkon svého zařízení pro výpočet složitého algoritmu. Existují měny, kde je výpočet algoritmu natolik složitý, že k němu potřebujete specializované zařízení, takzvaný asic miner, který je určen speciálně k těmto účelům, tak je tomu například u známého bitcoinu. Naopak existují i jiné kryptoměny, jejichž těžba takový velký výkon nevyžaduje, a tak si při ní vystačíte i se silnými grafickými kartami, což platí například pro ethereum. Obecně platí přímá úměrnost mezi tím, že čím více těžařů měnu těží a její obliba roste, tím je vyžadován větší výkon těžebního zařízení.
Rozhodněte se, kolik chcete do těžby investovat
Pokud se tedy rozhodnete pro těžbu kryptoměn, měli byste si v první řadě rovněž dobře promyslet, kolik jste do takového podniku ochotni investovat. Pořízení specializovaného asic mineru se rovná nemalé investici v řádu několika desítek tisíc, někdy i více. Těžení za pomocí gpu mineru neboli grafických karet osazených do speciální klece vás vyjde mnohem levněji. Takto například probíhá těžba ethereum, která je tedy stále poměrně nenáročná na výkon, přestože je ethereum velice ceněným platidlem. Jisté však je, že nároky na těžbu etherů do budoucna porostou. Každopádně, pokud chcete být při jeho těžbě nyní i do budoucna efektivní, měli byste se zařadit do výkonného poolu a na každou změnu aktivně zareagovat a nebát se dál investovat do svého těžebního zařízení.