Vegetarián, vegan nebo vitarián ?Vegetarián, vegan nebo vitarián ?

Pokud se rozhodnete zdravěji jíst, nemusíte být zas až tak radikální, abyste přestali jíst úplně maso, živočišné produkty nebo vařenou stravu. Mnohdy totiž stačí jen omezit sladké a příliš tučné potraviny a zařadit místo nich trochu více ovoce a zeleniny. Až tak jednoduché to je. Nemusíte se proto nutně stát vegetariánem, veganem nebo vitariánem, abyste měli ze sebe dobrý pocit, ale na druhou stranu to za zkoušku alespoň na pár dnů určitě stojí.
 ovocný salát
Kdo je vegetarián asi každý ví, větší záhadou je bezpochyby vegan nebo vitarián. Co vlastně tito lidé jí a co naopak nejí a dá se vůbec takto v normálním životě fungovat? Asi typické otázky každého, kdo není zasvěcen do veganství a raw stravy, ale chce tomu přijít na kloub.
 
·         Vegetarián – nejí maso a většinou ani ryby, jinak ale žádná jiná omezení nemá. Živočišné bílkoviny nahrazuje rostlinnými zejména luštěninami a maso například sojovými boby.
 zeleninový talíř
·         Vegan – jedná se o přísného vegetariána – kromě masa a ryb nejí také žádné produkty živočišného původu (mléko, vejce, často ani včelí med …) Veganství se stále rozšiřuje, a tak už existují i eshopy, které přímo prodávají výrobky a potraviny pro vegany. Není ani výjimkou čistě veganská restaurace.
Dobře to bychom měli, ale co tedy takový vegan jí? Jeho jídelníček se skládá především z obilovin, ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin.
 
·         Vitarián – přísný vegan?  Taky by se to dalo takto říct. Jídelníčkem vitariána je pouze tepelně neupravená strava jinými slovy raw strava. A pokud se už přeci jen něco tepelně zpracovává, konečná teplota nesmí přesáhnout více jak 45°Cz důvodu zachování všech enzymů a vitamínů. Vitarián jí zejména čerstvou zeleninu, ovoce, semínka a ořechy a kromě toho si dopřává tzv. smoothies – šťávy z ovoce a zeleniny.
 smoothies
Proč vyzkoušet některý z těchto životních stylů?
Lidé se stávají vegetariánem, veganem i vitariánem z různých přesvědčení, často je k tomu vedou zdravotní důvody nebo lítost k zvířatům. Ale ať už jsou pohnutky pro tato rozhodnutí jakékoli, něco do sebe určitě mají. Stát se totiž alespoň částečným vitariánem (to znamená například mít ovocné snídaně a převážně zeleninové večeře) je obrovská obnovující změna pro vaše tělo.